Zasičenost video oglaševanja
Direktor Zavoda IAB Slovenija, Zoran Savin, je poudaril, da lahko občutimo pritisk na oglaševanje, zaradi zasičenosti z oglasi. Razlog je v vse večjem povpraševanju oglaševanja, vezanega na premium vsebine, medtem ko je razpoložljivega prostora (inventorija) precej manj. Savin je izpostavil YouTube platformo, ki ima precej gosto frekvenco predvajanja oglasov, delno tudi zato, da bi uporabnike “prisilil” v uporabo njihovih premium storitev. Kot razloge zasičenosti, Savin navaja tudi uporabo večjega števila naprav, ki jih uporabljamo dnevno - na mobilnih napravah video vsebine spremlja 52 % uporabnikov, vse več pa jih tudi spremlja na CTV kanalu (Connected TV) - 23%. Med nekatere razloge Savin uvršča tudi lažjo prilagodljivost kreativ iz televizijskega oglaševanja v digitalno, COVID karanteno in povečanje frekvence oglaševanja, zaradi vse krajših oglasov.
Savin izpostavlja tudi pomen CTV-ja, trenda, ki je prišel v ospredje z visoko penetracijo pametne TV in ki predstavlja svojevrsten prehod klasične linearne TV na digitalne kanale. Odstotek povezanih televizijskih aparatov v Evropi vztrajno raste, po uporabi trenutno vodi srednja generacija, pričakovati pa je, da ji bo z uporabo sledila generacija Z, tako se bo odstotek uporabe še povečal.
Na Savinovo iztočnico v okrogli mizi, da se je v času COVID karantene, veliko televizijskega budgeta “prelilo” v online oglaševanje, je gostja Alina Žugelj Pikalo, medijska direktorica Pristop Media, odgovorila, da je TV še vedno zelo pomemben kanal, z visokim deležem investicij na splošno in poudarila pomen sinergij obeh kanalov ter omenila še fenomen oglaševanja e-commerce podjetij na televiziji. Tudi Gregor Oblak, medijski strateg na Pristop Medii, potrjuje naval oglaševanja v zadnjem času, kar gre pripisati pomanjkljivosti targetiranja. Tudi Oblak izpostavlja visoko frekvenco oglaševanja, ki prej lahko škodi, kot pa koristi ter opozarja, da morajo biti oglaševalci pozorni predvsem na vsebino in sporočilnost oglasa. Anja Rus, diretorica spletne prodaja Pop TV, pa je izpostavila, da je morda problem v uporabi napačnih kreativ in da vsekakor ni dovolj, da uporabljamo TV kreative za oglaševanje na spletu.
Savina je v okrogli mizi zanimalo tudi, kam se v smislu oglaševanja uvršča kanal CTV, gre bolj za tip televizijskega ali spletnega oglaševanja? V odgovor mu je vodja prodaje v podjetju Castoola+, Matej Puhar, zaupal, da so v tem smislu bližje televizijskemu oglaševanju, saj je pojavnost oglasa na TV, ponuja pa tudi dodaten inventorij TV oglaševalcem. Puhar dodaja še, da je prednost oglaševanja na povezani televiziji boljša uporabniška izkušnja, premium oglaševanje s pravo vsebino in boljšim targetiranjem.
In kako gostje vidijo prihodnost video oglaševanja?
Vsi so se strinjali, da je najpomembnejša uporabniška izkušnja in da bo tako tudi v prihodnje. Gregor Oblak navaja nekaj možnosti za razvoj video formatov , kot je nakupovanje direktno iz videa, interaktivne video vsebine, “user created content”, itd. Uspeh video oglaševanja bo v prihodnje odvisen tudi od ustreznega merjenja uspešnosti oglasov ter “incremental reach-a”. Anja Rus pa dodaja, da so spremembe odvisne predvsem od novih generacij, vendar pričakuje, da bo osnova ostala ista, pridružili pa se bodo novi formati in nove platforme.